top of page

HISTORIE

Historie TŠ Horizonty se počala psát v dubnu roku 1979, kdy Městské kulturní středisko Havířov vypsalo konkurz na vytvoření tanečního kolektivu, který se zaměří na scénický tanec. Dne 13. dubna 1979 vstoupily do baletního sálu v Kulturním domě Petra Bezruče v Havířově 4 dívky a 2 chlapci. Jak říká zakladatelka TŠ Horizonty, paní Jarka Jelínková: ‘Bylo nás málo a nic jsme neuměli, ale dali jsme se s chutí do práce’. Do konce června 1979, tedy za pouhé 2 měsíce, měla taneční škola již 23 členů. Horizonty, které vybíraly své členy především z dívek, které tvořily skupinu mažoretek KDPB a chlapce z SOU Dolu A. Zápotocký v Havířově, nacvičily 2 první diskotékové tance, a to „Soul limbo“ a „Kosmická láska“, a s těmito se poprvé představily dne 21. ledna 1980 v kině Centrum v Havířově.

008.jpg

První taneční soutěž v roce 1980 dopadla pro Horizonty nevalně, na Festivalu hornického mládí v Ostravě, což byla postupová soutěž, si jich nikdo téměř ani nevšiml. Tanečníci pod vedením Jarky Jelínkové se proto rozhodli, že to za rok všem ukáží! Pilně proto nacvičovali, byli k sobě velmi kritičtí a přísní a výsledek se dostavil. V roce 1981 Horizonty Festival v Ostravě vyhrály! Tanečníci soutěžili s diskotékovým tancem „Disko 81“ a scénickým tancem „Horizonty“. Ještě větší radost přišla, když si úspěch zopakovali i na postupovém, celorepublikovém kole v Českých Budějovicích a Gottwaldově. Od názvu vítězné scénické choreografie se odvíjí i název naší taneční školy. Do roku 1981 měly Horizonty velice „jednoduchý a snadno zapamatovatelný“ název: Taneční skupina Městského kulturního střediska ve spolupráci se Středním odborným učilištěm Dolu A. Zápotocký v Havířově J. Na soutěži v Gottwaldově však díky pojmenování jejich scénické choreografie slýchávali tanečníci od ostatních zúčastněných „Kdo jsou ty Horizonty?“, „Odkud jsou ty Horizonty?“, „Ahoj Horizonty!“. A tak si tanečníci spolu s Jarkou Jelínkovou řekli A proč ne? Je to slovo výrazné, přineslo jim štěstí a tak si začali říkat Horizonty.

014.jpg

A další úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. V roce 1982, s přibývajícími členy, bylo nutné kolektiv rozdělit podle toho, kolik toho tanečníci umějí. Horizonty se proto rozdělily na Malé Horizonty a Velké Horizonty. Tyto názvy skupin se zachovávaly až do roku 2010! Horizonty se během prvních deseti let svého působení na taneční scéně staly opravdovou špičkou nejen v okrese nebo kraji, ale především se staly jedním z nejznámějších a nejlepších klubů v celé České republice! Malé Horizonty, sdružující tanečníky od 13 do 18 let, se staly reprezentantem ministerstva paliv a energetiky na všech jeho akcích, a to díky několikanásobnému absolutnímu vítězství Festivalu tanečního mládí. Taneční kolektiv Velké Horizonty, kde tančili tanečníci od 18 do 16 let, se staly nedílnou součástí všech politických i společenských akcí v širokém okolí. Neskutečný počet vystoupení, a to 68 ročně!, hovoří o obětavosti a lásce těchto mladých lidí k tanečnímu umění.

Od roku 1983 spolupracovaly Horizonty s Českou televizí, a to jak s jejím ostravským, tak i brněnským a pražským studiem. Za 5 let působily Horizonty v ČT bezmála ve 20 pořadech, z nichž nejznámějším je jistě pořad Možná přijde i kouzelník.

014.jpg
014.jpg

2009 - současnost

 

Paní Jarka Jelínková ukončila své 30-leté působení v TŠ Horizonty v roce 2009, kdy ve svém úctyhodném věku předala vedení taneční školy své nástupkyni a dlouholeté tanečnici Tereze Olšarové. Horizonty, které měly v té době okolo 40-ti členů, si pod novým vedením daly jediný cíl – alespoň se přiblížit zašlé slávě taneční školy. I když to v dnešní době, kdy o prahy tanečních škol, skupin a studií, doslova zakopáváte, není vůbec jednoduché, první hvězdička nám svitla v roce 2011, kdy se naše děti s disco choreografií „We can dance americano“ staly 2. vicemistry České republiky a scénická choreografie hlavní věkové kategorie „Ženy“ si z Mistrovství ČR odvezla stříbro. V roce 2012 jsme se staly 4-násobnými mistry regionu, 2-násobnými Mistry a vicemistry Moravy a 2. vicemistry a vicemistry České republiky, a to s choreografiemi disco dance dětí „To prostě nenaladíš!“ a juniorů „Swans“. Úspěch pokračoval i v roce 2013 pro hlavní věkovou kategorii, která se se svou choreografií disco dance „DancEvolution“ stala Mistry regionu, Mistry Moravy a 2. vicemistry ČR! A cíl, který jsme si dali, jsme dřinou a pílí také naplnili, dnes patříme mezi nejlepší kluby disco dance v České republice a jsme na to právem hrdí.

014.jpg
bottom of page